Зустріч з Євгеном Катричем: Технології найближчого (і не тільки) майбутнього

Зустріч з Євгеном Катричем: Технології найближчого (і не тільки) майбутнього

Нещодавно відбулася цікава зустріч з Євгеном Катричем, засновником та директором компанії WEBSPARK. Він виступив з лекцією для учнів IT-Univer, де розповів про технології майбутнього та навички, які знадобляться їм у житті.

Які ж технології очікують нас у майбутньому?

Євген Катрич виділив кілька ключових напрямків:

 • Штучний інтелект (ШІ)

ШІ вже зараз використовується у багатьох сферах, від медицини та фінансів до транспорту та виробництва. Розвиток ШІ матиме значний вплив на ринок праці, змінюючи кваліфікаційні вимоги та створюючи нові професії.

 • Квантові комп'ютери

Квантові комп'ютери — це революційна технологія, яка використовує принципи квантової механіки для виконання обчислень. Вони володіють значно більшою потужністю, ніж класичні комп'ютери, що робить їх перспективними для розв'язання складних задач у таких сферах, як фармацевтика, штучний інтелект, криптографія та інші.

 • Big Data та Data Science

Зростаючий обсяг даних, що генерується щодня, створює нові можливості для аналізу та виявлення закономірностей. Big Data та Data Science дозволяють отримувати цінні знання з даних, які можна використовувати для покращення прийняття рішень, оптимізації процесів, персоналізації послуг та прогнозування майбутніх подій.

«Наша місія — упорядкувати світову інформацію та зробити її загальнодоступною та корисною» (Google).

 • Чиста енергія

Перехід до чистих джерел енергії є важливим завданням для збереження навколишнього середовища та подолання зміни клімату. Розвиток нових технологій у цій сфері робить чисту енергію все більш доступною та економічно вигідною.

 • Діджиталізація

Діджиталізація охоплює всі аспекти нашого життя. Вона веде до автоматизації процесів, підвищення ефективності та створення нових можливостей для бізнесу та людей.

 • Біоніка

Біоніка — це міждисциплінарна наука, яка поєднує принципи біології та інженерії для створення нових технологій та продуктів. Вона використовується для розробки протезів, імплантів та інших пристроїв, які можуть покращити життя людей з інвалідністю. Біоніка також має потенціал для створення нових матеріалів та технологій, які можуть бути використані в різних сферах, таких як будівництво, транспорт та медицина.

 • Роботи

Роботи вже зараз використовуються у багатьох галузях, від виробництва та логістики до медицини та сільського господарства. У майбутньому роботи стануть ще більш досконалими та автономними, виконуючи складні завдання, які раніше вважалися неможливими для машин.

 • Metaverse

Metaverse — це віртуальний світ, який поєднує в собі елементи соціальних мереж, відеоігор та віртуальної реальності. Metaverse може стати новим каналом для комунікації, комерції та освіти, а також може мати значний вплив на наше соціальне життя та світосприйняття.

 • Military Tech

Military Tech — це технології, які використовуються для військових цілей. До них належать штучний інтелект, дрони, кіберзброя, роботи та інші передові системи. Розвиток Military Tech призводить до нових викликів та етичних дилем, пов'язаних з веденням війни та використанням зброї.

 • Екзоскелети

Екзоскелети — це роботизовані пристрої, які допомагають людям виконувати складні або небезпечні завдання. Екзоскелети мають потенціал використання в таких сферах, як будівництво, виробництво, медицина та реабілітація.

 • Віртуальна та доповнена реальність

Віртуальна реальність (VR) та доповнена реальність (AR) — це технології, які створюють імітації або доповнюють реальний світ. VR використовує окуляри та інші пристрої для створення повністю віртуального середовища, а AR накладає віртуальні об'єкти на реальний світ. Ці технології можуть використовуватися для розваг, навчання, тренувань, візуалізації даних та навіть для реабілітації після певних травм.

Це лише деякі з ключових напрямків технологій, які формуватимуть наше майбутнє. Важливо зазначити, що розвиток цих технологій буде супроводжуватися новими викликами та можливостями, що неодмінно змінить ринок праці. Євген Катрич під час лекції також розповів про професії, які будуть затребуваними у майбутньому. 

Професії майбутнього

 • Killswitch Engineer — спеціаліст, який відповідає за розробку та впровадження механізмів безпеки в апаратних і програмних системах для забезпечення безпечного функціонування моделей AI, таких як GPT-5.
 • AI/ML Engineer — розробник штучного інтелекту та машинного навчання, який створює алгоритми та моделі для автоматизації задач, аналізу даних та прийняття рішень.
 • AI Ethicist — фахівець з етики штучного інтелекту, який досліджує та розв'язує етичні проблеми, пов'язані з розробкою та використанням ШІ.
 • Data Scientist — аналітик даних, який збирає, обробляє та аналізує великі обсяги даних для виявлення закономірностей та прийняття обґрунтованих рішень.
 • Quantum Algorithm Engineer — розробник, який створює нові алгоритми для квантових комп'ютерів, що можуть розв'язувати складні задачі, недоступні для класичних комп'ютерів.
 • Cybersecurity — спеціаліст з кібербезпеки, який захищає комп'ютерні системи та мережі від кібератак.
 • AR Developer — розробник доповненої реальності, який створює програми та ігри, що накладають віртуальні об'єкти на реальний світ.
 • VR Designer — дизайнер віртуальної реальності, який розробляє віртуальні середовища та інтерфейси для VR-додатків та ігор.

Які ж навички знадобляться дітям у майбутньому?

Євген Катрич наголосив, що важливо не лише володіти знаннями, а й розвивати навички, які допоможуть дітям адаптуватися до мінливого світу.

До таких навичок він відніс:

 • Навчання протягом життя — вміння самостійно навчатися, шукати та засвоювати нову інформацію, адаптуватися до змін.
 • Наполегливість — стійкість, сила волі, вміння йти до мети, долати труднощі.
 • Критичне мислення — аналіз інформації, оцінка джерел, обґрунтовані висновки.
 • Антикрихкість — сила перед викликами, вміння використовувати їх для розвитку.
 • Англійська мова — спілкування, навчання, робота в глобалізованому світі.
 • Читання — розширення кругозору, словникового запасу, уява, аналітичне мислення, емпатія.

Діти поставили дуже багато цікавих запитань, відповіді на які ви можете знайти у відео на нашому YouTube-каналі.

Підсумовуючи, можна сказати, що майбутнє буде за тими, хто володіє не лише знаннями, а й навичками XXI століття. Зустріч з Євгеном Катричем дала дітям можливість замислитися над тим, що їх очікує у майбутньому, та які навички їм потрібно розвивати, щоб досягти успіху.